Transakcje kartą płatniczą w sieci

Kupujemy na potegę. Czy to okazyjnie, czy też planując wcześniej wydatek zaglądamy do internetu systematycznie. Sklepy internetowe rozwijają się dynamicznie korzystając z koniunktury rynku oraz dostępności technologii. To właśnie technologia sprawia, że z siedząc wygodnie przed telewizorem jesteśmy w stanie kupić niemalże wszystko klikając na ekranie komputera zdjęcie z interesującym nas przedmiotem. Kosmetyki, odzież, elektronika, ale i codzienne zakupy.

Po ten właśnie zestaw statystycznie najczęściej sięgamy w internetowych sklepach. Z zakupami online nierozerwalnie łączą się internetowe płatności, a więc i płatności kartą. Metody wykonywania transakcji zabezpieczane są zarówno przez sklepy, jak i operatorów płatności. Nie mniej jednak, zanim zdecydujemy się wprowadzić dane z karty i dopełnić zamówienie naszym adresem oraz nazwiskiem, postarajmy się upewnić, czy rzeczywiści jest to bezpieczne.

Karty płatnicze w portfelu

Stałym elementem naszej kultury finansowej już od dłuższego czasu są karty płatnicze. Wygoda, szybkość, bezpieczeństwo i brak poczucia wydawania pieniędzy, to tylko niektóre przyczyny popularności takich sposobów płatności. Banki i sprzedawcy także je cenią – klienci korzystający z kart płatniczych statystycznie chętniej wydają pieniądze (wynika to z psychologii, a dokładnie iluzji płynności i bezbolesnej straty). Pomimo różnych opinii (także negatywnych), karty bankowe są obok gotówki najpopularniejszym sposobem płatności bezgotówkowych.

Według krótkiej i oficjalnej definicji, karta płatnicza (karta bankowa) to instrument płatniczy wydawany przez instytucje finansowe, najczęściej banki. Jak sama nazwa sugeruje, karta służy do regulowania należności za nabyte towary i usługi oraz do podejmowania gotówki z bankomatów. Na dziś korzystamy z kilku jej rodzajów, przy czym dominują cztery podstawowe.

Po pierwsze karta debetowa – służy do realizowania płatności zarówno w sklepach tradycyjnych, jak też w internecie. W tym przypadku posiadacz karty korzysta ze środków dostępnych na koncie bankowym, którymi faktycznie dysponuje. Karta musi być więc powiązana z kontem osobistym. Istotnym jest, że chociaż „debet” oznacza saldo ujemne, karty debetowe nie pozwalają na powstanie zadłużenia.

Po drugie karta kredytowa – korzystanie z niej jest bliźniaczo podobne do karty debetowej, przy czym do płatności używamy środków przyznanych przez bank w ramach limitu kredytowego. Oznacza to, że płacąc kartą kredytową, banku pożycza użytkownikowi karty środki, które ten w oznaczonym czasie musi spłacić.

Po trzecie karta obciążeniowa – posiada cechy kart kredytowych i debetowych. Jest połączona z rachunkiem bankowym, ale umożliwia wykorzystanie środków z przyznanego limitu kredytowego.

Po czwarte karta przedpłacona (pre-paid) – to karta uzupełniona konkretną kwotą, niepowiązana z rachunkiem bankowym. Może ona mieć z góry ustalony nominał, po którego wykorzystaniu staje się bezużyteczna lub może być wielokrotnie zasilana nowymi środkami poprzez dedykowany do tego celu rachunek.

Płatność w internecie

Kupując w sieci i używając do tego celu karty płatniczej wybieramy jeden z kilku modeli realizowania płatnosci. Jest wygodny i szybki. Pamiętajmy jednak, że aby był bezpieczny, jako użytkownicy również musimy zwracać uwagę na otoczenie, w którym płatność realizujemy. Dlaczego, skoro o bezpieczeństwo płatności dba przecież sklep i operator? Otóż z tej prostej przyczyny, że sprytny złodziej jest w stanie wykorzystać dane z karty do wykonania płatności nie mając do niej fizycznie dostępu.Tak więc możemy nawet o tym nie wiedzieć, że ktoś użyje naszej karty pomimo, że cały czas mamy ją przy sobie. Dlatego również, iż transakcje kartą są rejestrowane i przetwarzane przez firmy trzecie.

Naturalnie, poza zagrożeniami płynącymi z konsekwencji wykorzystania karty płatniczej dla zakupów w sieci, są również bardzo pozytywne. Nade wszystko wygoda oraz szybkość – zapłacić kartą można w dowolnym momencie i płatność ta zostanie od razu zaksięgowana. Dodatkowe zabezpieczenia, ponieważ na przykład dzięki usłudze chargeback kupujący może odzyskać uiszczoną przy pomocy karty kwotę, jeśli zamówiony towar nie zostanie dostarczony. Uniwersalność rozwiązania jako, że kartą można płacić nie tylko w wielu rodzimych sklepach, lecz także w zagranicznych serwisach. Poza tym kontrola nad finansami, choć może brzmieć to cokolwiek kuriozalnie, bo przecież wydaje nam się karta znacznie łatwiej. Tak, ale dzięki możliwości zdefiniowania limitów dziennych, jesteśmy w naturalny sposób ograniczeni przed wydawaniem.Wszelakiego rodzaju promocje i zniżki, ponieważ karty są bardzo często elementem programów lojalnościowych i partnerskich.

Jak zapewnić bezpieczeństwo karty?

Posiadając pełną świadomość plusów i minusów związanych z realizacją płatności w sieci z użyciem kart, użytkownik musi samodzielnie zadbać o rozważne jej wykorzystanie. Lekkomyślność bowiem może być nader bolesna w swoich finansowych konsekwencjach. Pamiętać zatem należy, że dla przeprowadzenia jakiejkolwiek transakcji online korzystać należy ze sprawdzonych, zaufanych serwisów internetowych. Serwis takie posługują się szyfrowaniem, korzystając z protokołu SSL. Widać to doskonale, ponieważ adres internetowy (URL) zaczyna się od „HTTPS”. Przy adresie strony powinna się również wyświetlać ikona kłódki. Aby zminimalizować zagrożenie płynące z transakcji w sieci należy unikać komputerów i sieci publicznych. Dobrym rozwiązaniem będzie instalacja oprogramowania wykrywającego i blokującego próby przejmowania i kopiowania danych. Pamiętać należy, że transakcja odbywa się w sposób automatyczny, toteż nie należy pzekazywać nikomu danych z karty.

Warto, o czym wspominaliśmy nieco wyżej i w nieco innym kontekście ustawić dzienne limity kwotowe.

Zobacz również

Success feedback
Error feedback
Info feedback
Warning feedback