Kupujemy auto. Część druga

Decyzji o zakupie auta twarzyszy zazwyczaj swoista euforia, lub też co najmniej ekscytacja. Rozważania pomiędzy autem z salonu, a egzemplarzem używanym sprawiają jednak, że emocje opadają ustępując pola pragmatycznemu podejściu do sprawy. Stres jednak zaczyna nam towarzyszyć od chwili, gdy poweźmiemy decyzję o zakupie samochodu używanego.

Zakup auta używanego to zwykle dość duże przedsięwzięcie, również finansowe. Zaglądamy do sieci, gazet, portali ogłoszeniowych. Nierzadko odwiedzamy giełdy i wszelkiego rodzaju komisy. Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup poza salonem po raz pierwszy w życiu, proces może być realnym wyzwaniem. Ustalając budżet na zakup będziemy w stanie zdefiniować prawdopodobny cel. Cel ten jednak nie ogranicza się do samego auta lecz przekłada na wszystkie elementy związane z ‘dostosowaniem’ go do jazdy. Pamiętajmy zatem, aby odłożyć stosowną kwotę na serwis, przegląd i opłaty administracyjne, takie jak ubezpieczenie i rejestracja pojazdu.

Czym starsze auto kupujemy, tym większe prawdopodobieństwo, że ‘coś’ będzie do naprawy, czy też wymiany. Bądźmy zatem przygotowani, że zanim wyjedziemy na ulicę odrobinę czasu spędzimy w warsztacie lub też, jeśli jesteśmy w stanie samodzielnie zadziałać, w garażu. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy nasza decyzja zakupowa padnie na auto z wyższej półki, przydające prestiżu ale potrafiące jednocześnie przedrenować konkretnie nasz portfel.

Jak wybrać?

Definiując obiekt pożądania, postarajmy się kierować nade wszystko konkretną potrzebą. Naturalnie, trudno wyłączyć emocje całkowicie ze sposobu w jkai podejmujemy decyzję, natomiast ograniczenie ich powinno skutkować tylko i wyłącznie pozytywnymi efektami. Czy rzeczywiście potrzebne jest nam sportowe dwuosobowe cudeńko ze składanym parcianym dachem? Jeżeli jesteśmy singlem aspirującym, oddającym się rozkoszom klubowych wieczorów, auto takie z pewnościa będzie OK. W przypadku jednak, gdy nasza aktywność jest związana z rodziną, codziennymi dojazdami do pracy, czy też podróżami po Polsce i Europie, uniwersalne kombi będzie w sam raz. A może zgrabna terenówka do jazdy po mieście? To akurat będzie prawdopodobnie łączyło się nie tylko z wysokimi kosztami uzytkowania, jak i brakiem komfortu jazdy.

Źródła informacji

Starajmy się brać pod rozwagę jak najszersze spektrum możliwych modeli. W ten sposób pozyskamy wiedzę, która może przydać się nam w przyszłości, poza tym możemy trafić na dobrą okazję zupełnie poza pierwotnym pomysłem na konkretną markę. Tak, czy inaczej postarajmy się zbierać informacje i pozyskiwać opinie nie tylko z forów dyskusyjnych, ale nade wszystko z oficjalnych stron producentów oraz akredytowanych organizacji motorowych. To najlepszy sposób, aby wzbogacać swoją wiedzę i jednocześnie walczyć z przyjętymi stereotypami na temat poszczególnych marek. To również świetna okazja by zweryfikować informacje o słabszych i mocniejszych stronach poszczególnych aut.

Generalnie, największym źródłem wiedzy o dostępnych ofertach są serwisy ogłoszeniowe. Największym, nie oznacza jednocześnie najlepszym. Innym, nieco mniej popularnym lecz stanowiącym nieco bardziej wiarygodne źródło informacji są oficjalne portale dilerów, gdzie znajdziemy sporo ogłoszeń. Co istotne, dystrybutorzy poszczególnych marek posiadaja często specjalne pakiety ubezpieczeniowe, serwisowe i gwarancyjne w przypadku zakupu auta używanego.

Pytajmy znajomych. To nieocenione i kolejne wiarygodne źródło wiedzy o autach używanych. Przeglądając strony komisów pamiętajmy, że doskonale przygotowane oferty nie potwierdzają równie znakomitej kondycji prezentowanego samochodu. Ich celem jest zachęcenie potencjalnego klienta do odwiedzenia komisu. Nie bądźmy zatem zdziwieni kiedy oglądając samochód ‘na żywo’ rozczaruje nas jego prawdziwy stan. Kupując w komisie prawdopodobnie nie poznamy właściciela auta. Nie będziemy zatem mogli porozmawiać o wszystkich interesujących nas detalach w tym o ostatecznej cenie. Z drugiej jednak strony komis ponosi pełną odpowiedzialność za sprzedawane auto. Komisy starając się zapewnić klientom cały zestaw usług sprzedażowych współpracują często z firmami udzielającymi pożyczek na zakup aut. To jeden z atutów, który daje również potencjalną możliwość dobrania pewnej kwoty, o ile trafiliśmy na realną okazję, ale brakuje nam do wynegocjowanej kwoty. Oczywiście, w przypadku zainteresowania pożyczką uzależnieni jesteśmy od procesu scoring’u, który da wynik oceny zdolności kredytowej.

Na co zwrócić uwagę?

Jeśli zdecydujemy się na zakup auta od osoby fizycznej, postarajmy się umówić na oglądanie samochodu w miejscu publicznym. W miarę możliwości poprośmy o towarzystwo osobę posidającą wiedzę motoryzacyjną i nie kierującą się emocjami. Nie zapomnijmy o tym by dokonać weryfikacji stanu technicznego wybranego pojazdu. Warto zainwestować i udać się do Autoryzowanej Stacji Obsługi lub renomowanego, niezależnego warsztatu, wyspecjalizowanego w danej marce. W przypadku, gdy nasz budżet jest bardzo ograniczony, posiadamy stosowną wiedzę lub chcemy zaryzykować... przyjmijmy, że każda wątpliwość usterka to potencjalny problem i koszt, a więc minus dla samochodu.

W trakcie uruchamiania silnika i jazdy testowej na desce rozdzielczej nie powinna się zapalać jakakolwiek kontrolka poza standardowymi dla danej marki i modelu samochodu. Koniecznie należy sprzwdzić poziom oleju, oraz silnik pod kątem ewentualnych wycieków płynów eksploatacyjnych. Wsłuchajmy się w pracę skrzyni biegów i zawieszenia. Warto przyjrzeć się lakierowi i szybom. Drobne zarysowania mogą być bowiem początkiem nieplanowanych kosztów.

Zobacz również

Kupujemy auto. Część pierwsza.

Ile kosztuje budowa domu?

Success feedback
Error feedback
Info feedback
Warning feedback