Kupić mieszkanie z głową

Nieruchomości w tym domy, a zwłaszcza mieszkania kupujemy w dalszym ciągu cieszą się dużym zainteresowaniem Polaków. Sprzyja temu zarówno koniunktura na rynku, jak i całkiem niezła sytuacja ekonomiczna mieszkańców kraju.

Planując zakup nieruchomości podchodzimy do tego procesu najczęściej bardzo świadomie i z rozwagą. Przyglądamy się dostępnym ofertom, deweloperom, jakości i oczywiście cenom. Duża podaż zachęca do przebierania w możliwościach i negocjacji. Decyzja, zakup i już jesteśmy szczęśliwymi właścicielami wymarzonego ‘m’. Naturalnie, w ogromnej przewadze są osoby, które aby pozwolić sobie na komfort posiadania nieruchomości zaciągnęły na ten cel kredyt. W żaden jednak sposób nie ujmuje to pozytywnym aspektom własnych czterech kątów.

Choć kupujemy na potęgę, to w bardzo niewielu przypadkach konsultujemy się w tej kwestii z ekspertami. Rodzinni doradcy zastępują nam zwykle architekta, prawnika oraz rzeczoznawcę z zakresu budownictwa. Naturalnie, rodzina zazwyczaj chce jak najlepiej dla nas, ale nie zawsze to ‘jak najlepiej’ sprawdza się w realnych warunkach. Warto zatem rozważyć ekspercką konsultację, co w efekcie może pomóc uchronić się przed nieprzewidzianymi sytuacjami. Warto pamiętać bowiem, że o ile nie mamy szerokiej wiedzy i doświadczenia w obrocie nieruchomościami, to z dużym prawdopodobieństwem nie jesteśmy w stanie wziąć pod uwagę wszystkich czynników, które składają się na zakup wymarzonego lokum.

Warto się poradzić

Niedopatrzenie lub zwykły błąd może mieć wpływ na wartość mieszkania, komfort jego użytkowania lub chociażby możliwość jego późniejszego zbycia. Postarajmy się zatem zanim jeszcze podejmiemy decyzję o zakupie konkretnej nieruchomości przygotować listę wymagań. Pomoże nam ona we właściwym wyborze, ale również szacowaniu kosztów, które poniesiemy ze względu na konieczność urządzenia, czy też remontu mieszkania. Umieszczając na liście kolejne punkty pamiętajmy o zdefiniowaniu celu zakupu nieruchomości. Jeżeli nabywamy ją w celu zamieszkiwania tam razem z rodziną, postarajmy się, aby było dostosowane do potrzeb wszystkich. Jeżeli natomiast naszym celem jest wynajem, to jego układ, lokalizacja, liczba pokoi i inne czynniki muszą godzić potrzeby specyficznej grupy lokatorów. W takim przypadku może okazać się, iż konsultacja architekta jest wręcz nieodzowna. Odpowiednia adaptacja układu funkcjonalnego mieszkania jeszcze na etapie jego budowy może mieć wpływ na sposób późniejszego wynajmu. Poza tym wprowadzanie zmian konstrukcyjnych, jak i dotyczących instalacji, będzie wtedy tańsze i obniży koszt wykończenia mieszkania.

Kupując mieszkanie z założeniem przeprowadzki do większego za kilka lat możemy popełnić jeden z najczęściej spotykanych błędów, a więc brak rozeznania w planie zagospodarowania przestrzennego. Jeśli nie sprawdzimy w jaki sposób zostanie zabudowana okolica, może okazać się, iż za 5 lat nasza nieruchomość będzie znajdowała się niszowym i mocno nieatrakcyjnym miejscu. To z kolei przełoży się bezpośrednio na możliwość jej zbycia.

Do listy tematów, na które musimy zwrócić uwagę kupując mieszkanie dopiszmy również proces jego odbioru. Brak doświadczenia w tej kwestii może sprawić, iż pominiemy takie wady, jak krzywe ściany, nierówne podłogi lub źle osadzone okna i drzwi. Koniecznie zatem sporządźmy na koniec odbioru protokół techniczny ze wszystkimi informacjami o wadach i informacją o terminie usunięcia ich przez sprzedającego.

A może coś z rynku wtórnego?

Decyzja o zakupie mieszkania na rynku wtórnym jest bardzo często optymalnym wyjściem, zwłaszcza gdy jesteśmy w stanie kupić nieruchomość w dobrej lokalizacji i właściwie oszacować koszty jej remontu. Planując taką transakcję zwróćmy uwagę także na koszty jej użytkowania i administracji, łącznie z funduszem remontowym. W przypadku starszych kamienic opłaty z tytułu funduszu remontowego mogą być naprawdę bardzo wysokie.

Tak czy inaczej decyzja o nabyciu mieszkania ma zazwyczaj duży wpływ na nasz budżet. Starajmy się zatem postępować z głową. Planując wszystkie kroki i rozważmy zatrudnienie dobrze wykwalifikowanych doradców. Być może chcielibyśmy uniknąć dodatkowych kosztów związanych z opłacaniem architekta, czy też specjalisty od budownictwa mieszkaniowego. Pamiętajmy jednak, że od właściwego podejścia do zakupu i urządzenia naszego lokum zależało będzie nie tylko to, jak komfortowo będzie się nam mieszkać, ale również, czy będziemy w stanie w przyszłości sprzedać/wynająć mieszkanie za atrakcyjną cenę.

Zobacz również

Success feedback
Error feedback
Info feedback
Warning feedback