Ile kosztuje budowa domu?

Budujemy dom. Ile kosztuje budowa domu?

Inwestycje w nieruchomości stały się jednym z bardziej opłacalnych sposobów nie tylko na zapewnienie sobie dachu nad głową ale również na zmianę stylu życia i ochronę zasobów materialnych przed inflacją. Obliczając, jaką sumę będziemy musieli wydać na budowę wymarzonego domu przyjmijmy za całkiem dobry punkt odniesienia kwotę 4500PLN/m2.

Budujemy samodzielnie

Naturalne, czym lepiej przygotujemy się do tego zadania, tym lepiej będziemy mogli zoptymalizować koszty. Jeśli nie wykonamy jednak ćwiczenia dobrze, prawdopodobnie czekać nas będzie bolesne rozczarowanie, gdy zakładane koszty okażą się znacznie wyższe.

Generalnie, warto wiedzieć, że na koszt budowy domu składa się:

  • 60% koszt materiałów
  • 20% koszt transportu, dokumentacji, opłat przyłączeniowych i wynajmu sprzętu
  • 20% kosztów to robocizna

Biorąc pod uwagę statystyki oraz raporty z ostatnich 10 lat traktujące o cenach inwestycji związanych z budową domów widać doskonale, iż koszty nie uległy dużym zmianom. Według informacji Głównego Urzędu Statystycznego, koszt budowy 1m2 domu wyniósł w pierwszej połowie 4132PLN. Oznacza to, że przy właściwej kalkulacji, za takie pieniądze jesteśmy sami w stanie zbudować dom pod klucz w całkiem przyzwoitym standardzie. Musimy oczywiście wziąć pod uwagę wahające się nieco ceny robocizny w poszczególnych województwach, natomiast tak, czy inaczej gra może okazać się warta zachodu. Jeśli na dodatek pamiętać będziemy, że średnia krajowa zarobków rośnie, oprocentowanie kredytów spada, a koszt budowy automatycznie się obniża, może więc to najlepszy okres, by budować dom, zamiast kupować drogie mieszkanie w mieście?

A może developer?

Poza pomysłem na budowę domu we własnym zakresie, możemy także zastanowić się nad nieco prostszym rozwiązaniem. Skoro deweloperzy budują domy jednorodzinne pod klucz, warto byłoby pomysleć o zakupie nieruchomości na rynku pierwotnym. Rozwiązanie takie pozwoli zaoszczędzić sporo czasu, który z pewnością zajęłoby nam załatwianie wszystkich formalności oraz monitorowanie budowy. Ceny domów w stanie dweloperskim są zbliżone do kwoty, którą musielibyśmy wyasygnować budując dom samodzielnie, dobrze abyśmy przed podjęciem decyzji o sposobie naszej inwestycji podliczyli wszystkie ‘za’ i ‘przeciw’.

Standardowy koszt budowy domu o powierzchni 150 m2 to około 700 tys PLN. Naturalnie mamy tu na myśli budynek już wykończony. Za taki budynek w stanie deweloperskim zapłacimy natomiast około 450 tys PLN.

Obliczamy koszty

Czy zastanawialiście się kiedyś, w jaki sposób oblicza się koszty związane budową 1m2 domu? Otóż służy temu cennik, a właściwie cenniki systemu Sekocenbud. Na ich podstawie przygotowywane są kosztorysy projektów. Wynika z nich, że w pierwszym kwartale 2019 roku średni koszt wybudowania 1 m2 powierzchni netto wyniósł 2347PLN netto. Wartość minimalna wyniosła 1921PLN netto, natomiast wartość maksymalna 3436PLN netto. Różnice w cenach biorą się między innymi z odmiennych kosztów w poszczególnych regionach kraju i różnych standardów budowy oraz wykończenia domów.

Przygotowując kalkulację, pamiętajmy o dwóch dosyć istotnych kwestiach. Po pierwsze powierzchnia netto domu jest większa od powierzchni użytkowej. Wynika to stąd, że powierzchnia netto to wymiar całego domu po odliczeniu powierzchni zajętej przez elementy. Ta druga to powierzchnia pomieszczeń służących do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych i co warto wiedzić, nie wlicza się do niej powierzchni garażu, kotłowni, pomieszczeń technicznych.

Po drugie natomiast koszt budowy domów o więkrzej powierzcni jest niższy niż koszt budowy mniejszych domów. Wynika to z faktu, że na każdy m2 powierzchni przypada konkretny udział procentowy elementów konstrukcyjnych. W dużym domu są większe pomieszczenia, czyli na 1 m2 przypada mniej ścian działowych, fundamentów, drzwi wewnętrznych.

Gdzie możemy zaoszczędzić?

Czy możemy zaoszczędzić budując dom samodzielnie? Z pewnością, tak. Niemniej jednak, porzućmy pomysł na stawianie budynku systemem gospodarczym własnymi rękami z pomocą rodziny i znajomych. W ten sposób możemy zbyt wiele nie zaoszczędzić, a nabawić się objawów frustracji. Pomyślmy o zespole fachowców, który pod okiem wynajętego kierownika budowy zrealizuje nasz projekt zdecydowanie sprawniej.

No dobrze, ale czy jest coś na czym można oszczędzić? Jak najbardziej, tak. Chociażby bryła budynku. Domu parterowy z klasycznym dwuspadowym dachem, bez balkonów, z powierzchnią pokoi według rzeczywistych potrzeb. Dwuwarstwowe ściany z pustaków lub betonu komórkowego w miejsce trójwarstwowych. To największe oszczędności jakich możemy oczekiwać.

Każde dodatkowe pomieszczenie, które dodamy do projektu będzie podnosiło kosztorys o około 50 tysięcy złotych. Podobnie sprawa ma się z garażem. Zamiast niego pomyślmy o zwykłej wiacie, którą z czasem i przypływem gotówki zabudować będziemy mogli ścianami z aluminiowych żaluzji. Innym elementem mogącym dać ogromne w kontekście całego kosztu budowy oszczędności jest dach. Jeżeli zrezygnujemy z gustownego wielopołaciowego łamańca na rzecz prostego konstrukcyjnie, zaoszczędzimy kolejne kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Okna prostokątne będą zdecydowanie tańsze od łukowych lub innych o nietypowym kształcie.

Tyle, jeśli chodzi o oszczędzanie. Po drugiej stronie znajdują się natomiast koszty, które trzeba i należy ponieść, aby móc spokojnie zamieszkać w poprawnie wzniesionym domu. O czym mówimy? Między innymi o tym, że budową powinna zajmować się jedna i ta sama ekipa. Zespół, który odpowiedzialny będzie za fundamenty, zbrojenia, mury i konstrukcję dachu. Starajmy się w miarę możliwości, aby nie dopuszczać do sytuacji, gdy różne ekipy realizują kolejne etapy tego samego przedsięwzięcia. To niestety prosta droga do niepowodzenia.

Ważne

Pamiętajmy, że oszczędność na niesprawdonej ekipie, która w dodatku nie wystawia faktury, może być bardzo pozorna. Szczególnie wówczas, gdy okaże się, że coś poszło nie tak i należałoby sie odwołać do zasad gwarancji lub rękojmi.

Zobacz również

Success feedback
Error feedback
Info feedback
Warning feedback